wtorek, 25 kwietnia 2017

Jan Martinek - wspomnienie w Rolniku Śląskim

        Śp. Jan Martinek

    Dwa tu na świecie istnieją rodzaje szermierzy i bohaterów. Jedni, którzy orężem walczą i zwycięstwami służą Ojczyźnie i drudzy, którzy cichą, lecz mrówczą pracą również wielkie zasługi sobie zdobywają i może jeszcze lepiej w ten sposób Ojczyźnie służą.
    Do drugich należał ś. p. Jan Martinek, kierownik szkoły w Ogrodzonej. Kilka zaledwie dni upłynęło od czasu, gdy jeszcze jako żyjący wśród nas przebywał, toteż do nieobecności jego nie mogą się przyzwyczaić ci, z którymi żył i wśród, których pracował.

Ogrodzona w XIX wieku


     Poniżej przedstawiam XIX-wieczną wieś Ogrodzona, gdzie mieszkał, pracował i działał Jan Martinek. Jak poprzednio opis wg „Słownika geograficznego ...”. Objaśnienia skrótów podane są tu.
    Ogrodzona, mor. Ohrazena, niem. Ogrodzon, wś, pow. i obw. sąd. cieszyński, na płn.-wsch. od Cieszyna, 7 kim. odl., przy gościńcu cieszyńsko-skoczowskim.

niedziela, 23 kwietnia 2017

Tolerancja religijna w ropickim młynie

     W Biuletynie „Zaolzie” znalazłem kolejny artykuł, w którym autorka opisuje historie związane z ropickim młynem.

TOLERANCJA
        Jeden z sympatyków Zaolzia zwrócił nam uwagę, że 31 października było Święto Reformacji. Dla wielu zaolzian jest to bardzo uroczysty dzień, gdyż w wyniku zawirowań historycznych żyje na Zaolziu, podobnie jak na całym Śląsku Cieszyńskim, sporo wyznawców luteranizmu.
Ta religia, choć wywodzi się z niemieckich korzeni, przyjęła się na Ziemi Cieszyńskiej wbrew pozorom dzięki polskości obrządku kościelnego, polskiej pieśni religijnej i polskojęzycznej lekturze Pisma Świętego. W przeciwieństwie do obowiązującej wówczas w kościele katolickim łaciny, luteranizm na Śląsku Cieszyńskim był na przełomie XIX i XX wieku nośnikiem zaangażowanej polskości. Zdawali sobie z tego sprawę, co światlejsi, wyznawcy katolicyzmu i przykłady szczerej przyjaźni oraz współdziałania przedstawicieli obu Kościołów na niwie społecznej nie należały do rzadkości.

sobota, 22 kwietnia 2017

Kuśnie - statystyka XIX-wieczna

   „Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego ...” tak opisuje Kuśnie, rodzinną wieś Sobierajów.

  "Kuśnio, Kuźnie, Kuinia, wś i folw., pow. sieradzki, gm. Barczew, par. Chojne (Łaski, Lib. ben. I, 420 wymienia K. w par. Brzeźnio), odl. od Sieradza 8 w, Wś K. wraz z pust. Zazdrosną mają, dm. 20, mk. 145; folw. dm. 6, mk. 52. Obszar ogólny 736 mr., w tem 680 mr. dworsk. (537 mr. ornej, 100 mr. lasu i 43 mr. łąk).

Ropica w XIX wieku

    Informacje w „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego ..” o Ropicy są dość lakoniczne.

    „Ropica al. Ropice, niem. Roppitz, wś, pow. cieszyński na Szląsku austr., posiada kościół par. katol., szkołę początkową, 1083 mk. i 1741 mr. obszaru. Par. ew. Cieszyn. R. par. katol., dek. jabłonkowskiego, ma 1080 katol., 1136 ew., 4 żydów.

czwartek, 13 kwietnia 2017

UPA w Wasylowie Wielkim

    Nie ma chyba wśród czytelników osoby, która nie słyszała o rzezi wołyńskiej.
    Rzeź wołyńska – ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich (przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej) wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP, podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944.