wtorek, 14 czerwca 2022

Bronisław Hess i UB cz.4 – akt oskarżenia

    Po przesłuchaniu podejrzanego/oskarżonego przyszła kolej na skierowanie sprawy do sądu. Przed zredagowaniem (słowo użyte na pewno na wyrost – czytelnik przekona się o tym po lekturze lub próbie przeczytania dokumentu) aktu oskarżenia do akt sprawy dołączono dowody rzeczowe. Chodzi o przedmioty wymienione w (cytowanym tutaj) „protokole rewizji osobistej” z dniaaa.a.a...?…  Ops, zapomniałem. Oficerowie śledczy UB byli stworzeni do wyższych spraw niż żmudne, nikomu niepotrzebne wpisywanie dat w aktach. Przecież to tylko zbędna strata czasu. I jak łatwo się pomylić. Na przykład potwierdzić datą dołączenie przedmiotów znalezionych podczas rewizji na kilka dni przed przeprowadzeniem tej rewizji. Rzeczywiście, po co to robić, gdy właściwe rozstrzygnięcie i zasądzenie jedynie słusznego wyroku jest już postanowione, gdyż i w UB i w sądach pracują osoby, które doskonale zrozumiały powinność. Powinność dziejową i swoją powinność bezwzględnego posłuszeństwa i służalczości wobec czerwonej władzy.

Poniżej treść dokumentu:


Nr.akt.507
Postanowienie
o dolaczeniu dowodow rzeczowych do akt. sprawy.
Cieszyn dnia _______1945r
Oficer sledczy __Pow.Urzedu__ Bezpieczenstwa Publ w __Cieszynie Seweryn Jozef__
            (St.sl. imię i nazwisko
uznajac na ujawnione przy rewizji u __Hessa Bronislawa___ przedmioty _________________ mogą sluzyc dla ustalenia istoty czym lub do wykrycia sprawy.
postanowil
uznac je jako dowody rzeczowe w sprawie ___ Hessa Bronislawa____ i
i dolaczyc je do akt sprawy.

Oficer sledczy
(podpisano: Seweryn. J.)

    Po rzetelnym i sumiennym przeprowadzeniu śledztwa oraz skrupulatnym wypełnieniu wszystkich dokumentów prawem nakazanych można było przygotować akt oskarżenia.

Pow.Urzad.Bezp.Publ
w Cieszynie
                            Cieszyn dnia …...1945

AKT OSKARZENIA
przeciwko Hessowi Bronislawowi
Na podstawie wniosku dochodzenia Pow.Urzedu.Bezp.Publ w Cieszynie
Przestepstwo jest wmienione i podlega rozpatrzeniu przez Prokuratora Wojskowego Garnizonu w Katowicach
Hes Bronisla syn Antoniego i Franciszki uro. 20.4.1921 r wMiedzyrzeczu Dolnym Wyksztalcnbie srednie Obywatelstwo polskie Wyznani Rzym-Kat Stan rodzinny kawaler zawod lesniczy ze slow nie karany w wojsku nie sluzyl ostatnio zam. w  Wisle Nr 306
Dnia ……. został zatrzymany przez funkcjonariuszy P,U,B.P w Cieszynie Hess Bronislaw
Kzoremuprzy żatrzymaniu został odebrany karabin pracujac jako lesniczy w lasach panstwowych w charakterze lesniczego
Pomimo ze wiedzial iz w lasach tych grupuja się bandy N.S.Z. nie tylko ze niedal znac o tym wladzom ale sam ostrzegl partyzantow
Od ktorych otrzymal tkze karabiny
Wobec powyszego oskarzam Hesa Bronislawa o udzielenie pomocy partyzantom
Jest to przestepstwo przewidziane  z art. 1. i 11. Dekr. P.K.W.N. z dnia 30.10.1944r (Dz.U.R.P. Nr 10. poz.50. )
Sparawa ta według właściwości podlega rozpatrzeniu przez Prokuratora Wojskowego Garnizonu wKatowicach
Wykaz osób podlegajacych wezwaniu na rozprawe
podejrzani
Hess Bronislaw


    W „akcie oskarżenia” ani w nagłówku ani na dole nie wskazano, kto ten akt sporządził. Nie ma nazwiska, stopnia ani funkcji ubeka, który tworzył dokument. Oczywiście nie ma także daty sporządzenia.
    Dokument pisany był od początku do końca przez autora, bez wykorzystania gotowych ślepaków. Pozostałe pisma w postępowaniu, poza protokołami przesłuchań, tworzone były z wykorzystaniem gotowych formularzy, gdzie w wolne miejsca należało wpisać datę (no, nie zawsze) dane oskarżonego, oficera śledczego itp. Twórca aktu oskarżenia posługuje się taką polszczyzną, że niektóre fragmenty zrozumiałem dopiero po drugim czytaniu.
    Proszę zwrócić uwagę na jeden istotny szczegół. Ostatnio cytowany dokument nazwano „aktem oskarżenia” Oskarżonemu zarzuca się popełnienie przestępstwa, które jest wymienione (domniemywam, że chodzi o przestępstwo określone w Dekrecie PKWN z dnia 30.10.1944 r.) i podlega rozpatrzeniu przez Prokuratora Wojskowego. W akcie oskarżenia nie został wskazany sąd ani tryb postępowania. W cywilizowanych krajach przestrzegających podstaw porządku publicznego i praw obywatela akt oskarżenia powinien zawierać:
1) imię i nazwisko oskarżonego, inne dane o jego osobie oraz dane o zastosowaniu środka zapobiegawczego,
2) dokładne określenie zarzucanego oskarżonemu czynu ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia oraz skutków, a zwłaszcza wysokości powstałej szkody,
3) wskazanie, że czyn został popełniony w warunkach wymienionych recydywy;
4) wskazanie przepisów ustawy karnej, pod które zarzucany czyn podpada,
5) wskazanie sądu właściwego do rozpoznania sprawy i trybu postępowania,
6) uzasadnienie oskarżenia.
W uzasadnieniu należy przytoczyć fakty i dowody, na których oskarżenie się opiera, a w miarę potrzeby wyjaśnić podstawę prawną oskarżenia i omówić okoliczności, na które powołuje się oskarżony w swej obronie. A tu proszę: „ktoś” napisało pismo, nazwało to „aktem oskarżenia” i rozpatruje to prokurator.
    Zgodnie z aktem oskarżenia sprawa została przekazana do prokuratury wojskowej.

Cieszyn dnia 21.9.1945r
Pow.Urzad Bezp.Publ
w Cieszynie

Do
Prokuratora Wojskowego Garnizonu
w Katowicach
przesyłamy sprawe Nr 507/45 Hess Bronislaw Wyzej wymoeniomy przebywa w wiezieniu sledczym w Cieszynie o to ze pomagal partyzantom bandy N.S.Z.

Kier.Sekc.Sledcz. w Cieszynie
(podpis nieczytelny)

Kierownik Pow.Urzedu Bezp.Publ w Cieszynie
(podpis nieczytelny)


    Drogi czytelniku, Twoje przypuszczenie, że przez nieuwagę pominąłem znaczącą część pisma, jest nieuzasadnione. Ja też jestem zszokowany umiejętnościami językowymi śledczego i lektura dokumentu przypomniała mi fredrowskie „mocium panie me wezwanie”. Można by się  tego śmiać gdyby nie bardzo poważne konsekwencje, które groziły oskarżonemu. Za www.sejm.gov.pl przytaczam cytowane w aktach sprawy przepisy Dekretu PKWN.

Art. 1. Kto zakłada związek, mający na celu obalenie demokratycznego ustroju Państwa Polskiego, albo kto w takim związku bierze udział, kieruje nim, dostarcza mu broni lub udziela mu innej pomocy, podlega karze więzienia lub karze śmierci.

Art. 4. (1) Kto w czasie wojny:
    a)  bez prawnego zezwolenia władzy wyrabia, przechowuje, nabywa lub zbywa broń, amunicję, materiał lub przyrząd wybuchowy albo inny przedmiot, mogący sprowadzić niebezpieczeństwo powszechne,
    b)  sprowadza niebezpieczeństwo katastrofy, w komunikacji albo inne niebezpieczeństwo powszechne,
    c) czyni przygotowania lub wchodzi w porozumienie z innymi osobami w celu spełnienia przestępstwa określonego w ustępie b),
       d) wiedząc o niebezpieczeństwie, przewidzianym w ustępie b) przeszkadza działaniu mającemu na celu zapobieżenie mu,
podlega karze więzienia lub karze śmierci.

Art 11. Kto mając wiarogodne wiadomości o przestępstwach określonych w ark 1—10 niniejszego dekretu, lub o przygotowaniach do ich popełnienia zaniecha donieść o tym w porę władzy,
podlega karze więzienia lub karze śmierci 
 

    Widać, że ten barbarzyński, wręcz bandycki akt prawny, tworzony był na kolanie tak, aby uzurpatorom do władzy w Polsce dać narzędzie do bezwzględnego tępienia wszystkich oponentów i przeciwników politycznych.

    Bronisław Hess więziony był do grudnia 1945r. Z więzienia w Cieszynie został zwolniony na podstawie nakazu zwolnienia z dnia 6.12.1945r wystawionego przez oficera (nazwisko i podpis nieczytelne) Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Cieszynie.
    W aktach IPNKa 04/5779 nie ma informacji o wyroku. Ostatnim dokumentem w teczce jest pismo datowane na 28.3.1962 opatrzone klauzulą „Tajne specjalnego przeznaczenia”. Nr archiwalny akt 3758/47 dotyczący osoby Bronisław Hess obejmuje jedynie listę dokumentów ze znanej nam sprawy 507/45. Brakuje danych wystawiającego urzędu oraz pracownika – w miejscu na podpis jest tylko nieczytelna parafa.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz